+90 (542) 404 31 19+90 (530) 760 10 19

Hoşgeldiniz. Bugün

.

Artık İçme Suyunuz İçin Para Ödemeyin

Ana Sayfa » Su Arıtma Servisi » Artık İçme Suyunuz İçin Para Ödemeyin

Su, daha önceleri doğada doğal bir proses olarak bulunurdu ancak zamanla insan nüfusundaki artış ve bilinçsiz kullanım sonucu kirlilik, suyun doğal olarak kullanılmasını imkansız hale getirmektedir. Kirlenen suyun kullanılması için suyu arıtmak gerekmektedir.

 Su Arıtma Nasıl Yapılır?

            Su artıma sistemlerinin genel mantığı kirlenen suyun içerisindeki kirleri ve yabancı maddeleri birtakım fiziksel yöntemlerle sudan ayrıştırmaktır. Bunlar; ızgara, kum tutucu, elek, dengeleme havuzu ve çöktürme havuzu yardımı ile yapılmaktadır. Ayrıca biyolojik arıtma yöntemleri de mevcuttur. Bunlar ise suyun içerisinde bulunan organik maddelerin birtakım bakteriyolojik faaliyetlerle ayrıştırılarak temizlenmesi işlemidir.

            Suyun içerisindeki pH, sıcaklık, toksik madde miktarı ve çözünmüş oksijen gibi maddelerin dengede kalması amaçlanmaktadır. Uygulamaları ise; aktif çamur sistemleri, stabilizasyon havuzları, damlatmalı filtreler, havalandırmalı lagünler ve biyofilm sistemleridir. Biyolojik arıtma sistemlerinin yanı sıra kimyasal arıtma sistemleri de mevcuttur. Kimyasal su arıtma sistemlerinin amacı ise suyun içerisinde çözünmüş halde bulunan veya askıda bulunan maddelerin fiziksel durumunu değiştirerek çökelmesini sağlayarak ayrıştırmaktır.

            Suya uygun pH derecesinde kimyasal maddeler eklenerek suyun içerisindeki maddelerin fiziksel durumu değiştirilir. Koagülant ve polielektrolit suyun içerisine eklenen kimyasal maddelerden bazılarıdır. Bu sistem uygulamada ise nötralizasyon, folükülasyon ve koagülasyon olarak çeşitleri mevcuttur. Ayrıca ileri su arıtma sistemleri de vardır. Bunlar; fosfat giderme, azot giderme, dezenfeksiyon, filtrasyon, iyon değiştirme, ters osmoz, absorbsiyon ve ultrafiltrasyon olarak bilinmektedir ve kullanımı oldukça yaygındır.

 

       

21 Ocak 2019

İlgili Terimler :

Facebook'ta Biz

Call Now Button7/24 İletişim Hattı Hemen Ara